The Memmert UN30 Universal Oven (32L) is a compact and high-precision laboratory oven designed for drying, heating, and conditioning applications. With its space-saving design and reliable temperature control, the UN30 model is ideal for laboratories, research facilities, and industrial testing environments.
The Memmert UN30 universal oven is widely used in:
| Feature | UN Series | UF Series |
|---|---|---|
| Convection Type | Natural Convection | Forced Convection |
| Air Circulation | Passive airflow | Fan-assisted airflow |
| Temperature Uniformity | Good | Excellent |
| Heating Speed | Moderate | Faster |
| Temperature Recovery | Slower | Faster |
| Noise Level | Silent | Slight fan noise |
| Application Suitability | Basic drying, simple heating | Precision drying, sensitive applications |
| Energy Consumption | Lower | Slightly higher |
| Price Range | More affordable | Higher (due to performance) |
On this page, you’ll find the essential technical details of the Memmert universal oven.
If you need further clarification, our customer support team is ready to assist with product selection, specifications, and application suitability.
For customised solutions or special requirements, feel free to contact our technical specialists at info@copens-sci.com
| Working temperature range | at least 5 (UN/UNplus/UNm/UNmplus) or 10 (UF/UFplus/UFm/UFmplus) above ambient temperature to +300 °C |
|---|---|
| Setting accuracy temperature | up to 99.9 °C: 0.1 / from 100 °C: 0.5 |
| Setting temperature range | +20 to +300°C |
| Temperature sensor | 1 Pt100 sensor DIN class A in 4-wire-circuit |
| ControlCOCKPIT | SingleDISPLAY. Adaptive multifunctional digital PID-microprocessor controller with high-definition TFT-colour display |
|---|---|
| Timer | Digital backwards counter with target time setting, adjustable from 1 minute to 99 days |
| Function SetpointWAIT | the process time does not start until the set temperature is reached |
| Calibration | three freely selectable temperature values |
| adjustable parameters | temperature (Celsius or Fahrenheit), air flap position, programme time, time zones, summertime/wintertime |
| Convection | natural convection |
|---|---|
| Fresh air | Admixture of pre-heated fresh air by electronically adjustable air flap |
| Vent | vent connection with restrictor flap |
| Documentation | programme stored in case of power failure |
|---|---|
| Programming | AtmoCONTROL software for reading out, managing and organising the data logger via Ethernet interface (temporary trial version can be downloaded). USB stick with AtmoCONTROL software available as accessory (on demand). |
| Temperature control | adjustable electronic overtemperature monitor and mechanical temperature limiter TB, protection class 1 according to DIN 12880 to switch off the heating approx. 20°C above nominal temperature |
|---|---|
| Autodiagnostic system | for fault analysis |
| Works calibration certificate | Calibration at +160°C |
|---|---|
| Door | fully insulated stainless steel door with 2-point locking (compression door lock) |
| Internals | 1 stainless steel grid(s), electropolished |
| Interior | easy-to-clean interior,made of stainless steel, reinforced by deep drawn ribbing with integrated and protected large-area heating on four sides |
|---|---|
| Volume | 32 l |
| Dimensions | w(A) x h(B) x d(C): 400 x 320 x 250 mm |
| Max. number of internals | 3 |
| Max. loading of chamber | 60 kg |
| Max. loading per internal | 20 kg |
| Dimensions | w(D) x h(E) x d(F): 585 x 704 x 434 mm (d +56mm door handle) |
|---|---|
| Housing | rear zinc-plated steel |
| Voltage Electrical load |
230 V, 50/60 Hz approx. 1600 W |
|---|
| Set Up | The distance between the wall and the rear of the appliance must be at least 15 cm. The clearance from the ceiling must not be less than 20 cm and the side clearance from walls or nearby appliances must not be less than 5 cm. |
|---|---|
| Altitude of installation | max. 2,000 m above sea level |
| Ambient temperature | +5 °C to +40 °C |
| Humidity rh | max. 80 %, non-condensing |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Transport information | The appliances must be transported upright |
|---|---|
| Customs tariff number | 8419 8998 |
| Country of origin | Federal Republic of Germany |
| WEEE-Reg.-No. | DE 66812464 |
| Dimensions approx incl. carton | w x h x d: 660 x 890 x 650 mm |
| Net weight | approx. 45 kg |
| Gross weight carton | approx. 61 kg |


