The Memmert WTB6 Water Bath is designed for precise and reliable temperature control using liquid-based heating. With a compact 7-litre capacity, it delivers excellent temperature uniformity and stability, making it suitable for a wide range of laboratory applications.
Water baths provide more consistent heat transfer compared to air-based systems, making the WTB6 ideal for gentle heating, sample incubation, and temperature-sensitive processes in research, pharmaceutical, medical, and food laboratories.
The Memmert WTB6 water bath is suitable for:
Memmert water baths are trusted worldwide for:
On this page, you’ll find the essential technical details of the Memmert incubator.
If you need further clarification, our customer support team is ready to assist with product selection, specifications, and application suitability.
For customised solutions or special requirements, feel free to contact our technical specialists at info@copens-sci.com
| Temperature sensor | digital temperature sensor, mounted on the outside of the bath |
|---|---|
| Temperature | Setting Celsius / Fahrenheit |
| Working temperature range | at least 5 above ambient to +100 (with cover, depending on ambient pressure) |
| Setting temperature range | +10 to +100 °C |
| Setting accuracy temperature | 0.1 °C |
| Calibration | 2-point calibration |
|---|---|
| Controller | intuitive 3.5" colour graphic display with touch screen |
| Controller | digital display of set and actual temperature and of (remaining) programme time |
| Temperature control | two-stage safety system to prevent overtemperature (pressure sensor for level monitoring, thermal fuse for heating shutdown in case of error) |
|---|---|
| Temperature control | individually adjustable overtemperature alarm, visual and acoustic |
| Temperature control | Independent temperature limiter to switch off the heating in case of failure |
| Autodiagnostic system | microprocessor PID-temperature controller with integrated autodiagnostic system with fault indicator |
| Heating | corrosion-proof large-area heating on the outside of the interior |
|---|
| Cover | Stainless steel gable cover |
|---|---|
| Drain system | innovative drain system - easy to empty |
| Timer | digital timer from 1 min. up to 99 hours 59 min., visual and acoustic |
| Interior | Deep-drawn stainless steel tray (stainless steel W.St. 1-4301), without corners and edges for easy cleaning incl. central drain (no disturbing installations) |
|---|---|
| Dimensions | l(A) x w(B) x h(C): 277 x 217 x 150 mm |
| Volume | 7.5 l |
| Liquid level min. | 40 mm |
| Liquid level max. | 114 mm |
| Dimensions | l(D) x w(E) x h(F2): 479 x 289 x 375 mm |
|---|
| Voltage Electrical load |
230 V, 50/60 Hz approx. 1000 W |
|---|
| Installation | The vent openings in the left and back side must remain unobstructed. The distance to the wall must be at least 100 mm on the sides and at least 150 mm to the rear. The minimum spacing from the top of the bath to the next ceiling is 750 mm. |
|---|---|
| Ambient temperature | +5 °C to +40 °C |
| Humidity rh | max. 80 %, non-condensing |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Water bath | |
| Dimensions approx incl. carton | l x w x h: 579 x 389 x 475 mm |
|---|---|
| Transport information | The appliances must be transported upright |
| Customs tariff number | 8419 8998 |
| Country of origin | Federal Republic of Germany |
| WEEE-Reg.-No. | DE 66812464 |
| Net weight | approx. 11 kg |
| Gross weight carton | approx. 13 kg |

